Backlink Nedir ?

30.01.2020
886
Backlink Nedir ?
Backlink Nedir ?

Backlink Nedir ?

Geri bağlantı olarak adlandırılan Backlink, güncel olan herhangi bir siteden verilen link ya da bağlantıdır. SEO’nun en önemli faktörü olan Backlink; sitenin popülerliğini, otoritesini ve kalitesini gösterir.

Etkili yapılacak bir backlink sayesinde, sitelere zirveye çıkarken, rakiplerine de fark atmaktadır. Ancak hatalı backlink ile telafisi olmayan durumlar oluşabilmektedir. Yani kalitesi yüksek bir backlink, sitenin SERP’lerde sıralama konumu ve görünürlüğünü de değiştirerek üst sıralara taşıyabilir.

Geri Bağlantı Çeşitleri Nelerdir ?

Geri Bağlantı Çeşitleri Nelerdir ?

Geri bağlantı türleri nofollow ve dofollow olmak üzere iki türlüdür. Nofollow, bir siteden başka bir siteye aktarımda bulunmazlar. Arama sıralaması ve görünürlük üzerinde etkileri bulunmaktadır.

Dofollow bağlantılar ise, tüm web site sahibinin istediği bir bağlantı türüdür. Saygınlığını artırmış sitelerden gelen backlinkler her zaman çok daha değerlidir.

Backlink Sayısı Ne Olmalıdır ?

Backlink Sayısı Ne Olmalıdır?

Backlink sayısı, sitenin site dışı SEO kalitesini belirler. Backlink sayısı genellikle Yahoo üzerinden kontrol edilir. Bunun sebebi ise dofollow ve nofollow yapısına sahip olan backlinklerin sayılmasından dolayıdır. Bu da sitenin toplam backlink sayısını göstermektedir.

Backlink sayısı kadar backlink kalitesi de önem taşımaktadır. Nitelikli backlinklerle daha az sayıda backlink, sitenizin daha üst sıralara çıkmasına olanak tanıyacaktır.

Backlink Çeşitliliği Nasıl Oluşturulur ?

Backlink Çeşitliliği Nasıl Oluşturulur?

İster site içi SEO olsun ister site dışı SEO olsun, tüm SEO çalışmalarında, doğal yapıya sahip olunması için backlink çeşitliliği sağlamak gereklidir. SEO’nun daha uzun ömürlü ve risk taşımayan yapıda olması için, çeşitlilik şarttır.

Buna göre;

 • Link yapısı bakımından backlink çeşitliliği
 • Anchor text çeşitliliği (link verilen metinler)
 • Backlink alınan sayfa bakımından backlink çeşitliliği oluşturulabilir.

Backlinklerin kalitesi, sitenize SEO bakımından ne düzeye geldiğini gösteren bir kriterdir. Bu yüzden kaliteli sitelerden alınan backlinkler, çok daha fazla etkilidir.

Backlink Sürekliliği Nasıl Sağlanır ?

Backlink Sürekliliği Nasıl Sağlanır?

Backlink kalitesi kadar backlink sürekliliği de SEO’nun en can alıcı noktalarından biridir. Dönem dönem backlink hızında artış ve düşüşlerin görülmesi, sitenin SEO bakımından ne kadar tutarsız ilerlediğinin göstergesidir.

Backlink sürekliliğinin bozulmasının nedeni;

 • Link takaslarının iptal edilmesi
 • Ücretli link alımlarının bitirilmesi
 • Link alınmış sitelerin pasif hale gelmesi
Benzer Yazımız  Marka Danışmanlığı

Bunun yerine toplu link alımları yapmak tercih edilmemeli, düzenli link alımları yapılarak, ay ay bu düzen korunmalıdır.

Rakip Siteye Göre Backlink Çeşitleri Nelerdir ?

Rakip Siteye Göre Backlink Çeşitleri Nelerdir ?

Rakip siteye göre backlink çeşitleri, en fazladan en aza göre SEO’ya olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bu etkilerin başında ilk olarak, anahtar kelimelerde sizin sitenizden daha üst sıradaki sitelerden link almak gelir.

Bunun haricinde;

 • Anahtar kelimelerinize göre, sizin alt sıralarınızda olan sitelerden link alınması
 • Rakip sitelere link veren sitelerden link almak
 • Rakip sitelerin link verdiği sitelere link vermek
Otoriter Backlink Nedir ?

Otoriter Backlink Nedir?

Hedef kelimede alt bağlantılarını kullanan site otoriter site olarak adlandırılır. Bir sitenin otoriter rakip siteden link alması sonucu, otoriter site ile sizin siteniz arasındaki SEO farkı büyük ölçüde kapanmaya başlar.

Rekabet ortamının fazla olması, rakip bir siteden ücretli ya da ücretsiz şekilde link almak zordur. Bu yüzden yorum yoluyla backlink, otoriter siteden link almanın birinci yolu olacaktır. Firmamızın konusunda uzman ve deneyimli ekibi ile backlink çalışması yaparak, sitenizin üst sıralarda görünmesini ve daha çok trafik almasını sağlayabilirsiniz.

Bizlere Buradan Ulaşa Bilirsiniz

  [Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.