Meta Description Ne Demek

15.02.2020
682
Meta Description Ne Demek
Meta Description Ne Demek ?

Meta Description Ne Demek

Meta description web sayfasının içeriği ile ilgili kısa bir açıklamanın yapıldığı tage verilen isimdir. Meta eklentisi, Meta tag ya da Türkçe ismi Meta açıklaması olarak da adlandırılmaktadır. HTML biçiminde yazılmış olan sayfaların içinde yer alırlar. İnternet sitelerinin sınıflandırılmasında meta etiketlerinden faydalanılır. Bu eklentileri kullanılırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Meta Eklentileri Yapısında Hangi Noktalara Dikkat Edilmesi Gerekir

Meta Eklentileri Yapısında Hangi Noktalara Dikkat Edilmesi Gerekir

Meta eklentileri yapısında dikkat edilmesi gerekenler sayesinde arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Meta description her sayfa için özgün olarak yazılmalıdır. Açıklamalar sayfanın kısa bir özeti şeklinde olmalıdır. Bu yazıların arama motoru için değil, kullanıcıların bilgilendirilmesi amacı ile yazılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Eğer arama motoru yazdığınız etiketi kabul etmezse, içinden kendisi kelimeler seçerek yeni bir açıklama oluşturur. Açıklamayı yazarken sayfanız için kullandığınız anahtar kelimelerde 2 ya da 3 tanesinin açıklama içinde yer almasına özen gösterin. Ancak anahtar kelimeler 3’ten fazla açıklama içinde yer almasın.

Meta Eklentilerinin SEO Üzerine Etkisi Nedir

Meta Eklentilerinin SEO Üzerine Etkisi Nedir

Meta description SEO’ya etkisi önemli olduğundan arama motorlarında başarı elde etmek isteyen kişilerin bu eklentiye önem vermesi gerekmektedir. Özgün olarak meta açıklamaların yazılması daha fazla kullanıcının siteye yönlendirilmesi,  sayfanın daha sık ziyaret edilmesi anlamına gelir.

Eğer web sitenizi güçlendirmek isterseniz, meta açıklama yazmak için kurallara uymanız ve bu kurallara göre açıklama oluşturmanız önerilmektedir. Sayfanızın tıklanma oranı arttıkça, sayfanız arama motorunda daha üst sıralarda çıkmaya başlar.

Meta Eklentileri için Optimal Uzunluk Ne Kadar

Meta Eklentileri için Optimal Uzunluk Ne Kadar

Meta description için uzunluk sınırlaması bulunmaz. Dilediğiniz kadar karakter girebilmekle birlikte, Meta description için genellikle 160 karakter kullanılması önerilmektedir. Optimum uzunluk yazılması gereken içeriğe göre değişiklik gösterebilir. Açıklamayı yazarken hedefinizin ne olduğunu unutmayın: insanların sayfanıza gelmesini istiyorsunuz.

Benzer Yazımız  Adwords Uzmanı

Arama motoru sıralamasında birebir etkisi olmasa bile, kullanıcı tıklanması üzerinde meta etiketleri büyüktür. Reklam verenler için meta etiketleri önemli rol oynar. Bir meta etiketinin spam olmayan, etkin ve doğal olması istenir. Kullanıcıların tıklamak isteyeceği bir açıklama oluşturmak önemlidir. Diğer sayfalarda benzer açıklamalar bulunmamalıdır.

Meta Eklentileri için Google Sıralama Faktörü Nedir

Meta Eklentileri için Google Sıralama Faktörü Nedir

Meta description için Google sıralama faktörü olumlu ya da olumsuz olabilir. Ancak 2009 senesinde Google yetkilileri meta açıklamalar için herhangi bir algoritmalarının bulunmadığını açıklamışlardır. Meta açıklamaları ile tıklanma oranı Google’ı etkileyebilir. Böylece sayfa otomatik olarak olumlu etkilenmiş olacaktır.

Meta etiketleri için reklam metni de denebilir. Çünkü arama motorundan okuyucu çeker. İyi bir tıklanma oranına sahip olmak için arama sorguları ile eşleşen açıklamaların tercih edilmesi gerekir. Anahtar kelimeler kalın yazılmalıdır. Koyu yazılar arama yapan kişilerin dikkatini çekecektir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar yakından arama terimlerinin tercih edilmesi önerilir.

Meta Etiketlerinde Tekrarlanan Açıklamalardan Kaçınmanız Gerekir

Meta Etiketlerinde Tekrarlanan Açıklamalardan Kaçınmanız Gerekir

Meta etiketlerinde tekrarlanan açıklamalar sayfanın olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Başlık etiketlerinde geçerli olduğu gibi, açıklamalar için de eşsiz yazıların olması gerekir. Orijinal açıklamalar sayfanın daha çok tıklanmasını sağlar. Meta açıklamalar için tırnak işareti dahil edilmemektedir. Çünkü Google tırnak işareti içinde yer alan tanımı otomatik olarak kesecektir.

Eğer tırnak açıklamalarını illa kullanmanız gerekiyorsa ve açıklamaların önemli olduğunu düşünüyorsanız, Meta description alanında açıklamaların kesilmemesi için çift tırnak işaretinin kullanılması yerine HTML öğelerinin kullanılması önerilmektedir.

Sayfanızın Twitter, Facebook ve buna benzer sosyal medya mecralarında paylaşılması halinde, meta açıklamaların kullanılacağını unutmayın. Sosyal medya aracılığı ile seize ulaşan kişiler ilk olarak meta açıklamayı görürler.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.