Rekor AdSense Kazancı Karlılık Oranı

28.01.2020
1.234
Rekor AdSense Kazancı Karlılık Oranı
Vergi İncelemesi’nde Rekor AdSense Kazancı Karlılık Oranı

Vergi İncelemesi’nde Rekor AdSense Kazancı Karlılık Oranı

AdSense gelirlerinin vergilendirilmesi konusunda yazı serime devam ediyorum. Ama bu çok da hoşunuza giden bir haber içermeyecek. Çünkü AdSense geliri elde eden bir webmaster hakkında vergi incelemesi neticesinde %95 oranında karlılık belirlendi. Bu hemen hemen hiçbir sektörde yok. Türkiye’de ticari kazanç karlılık oranları ortalama %10 ila %20’dir. AdSense geliri için %95 gibi bir oran kabul edilemez. Çünkü kayıtsız olmak gidersiz olmak değildir.

Bu oranın anlamı kazançtan çok vergi, ceza ve faiz gündeme gelecektir. Örneğin bir yıl içinde elde edilmiş AdSense kazancı 10x ise vergi incelemesi sonucunda bu gelir nedeniyle tahakkuk edecek tüm kamu alacakları 10x ila 15x arasında olacaktır. Uzlaşmanın çok da makul olmadığını söylemeye gerek yok.

Dava açarak eksik inceleme nedeniyle tüm kamu alacakları iptal ettirme, karlılık oranının değiştirilmesi suretiyle vergi miktarının azaltılması, vergilendirme süreci içerisindeki usulsüzlükleri tespit edip davada lehe sonuç alma ya da dava devam ederken çıkacak muhtemel bir yapılandırma kanunundan yararlanarak başvuru yapıp uzlaşmadan çok daha avantajlı bir tercih yapılabilir.

Benim yazdıklarım kendi düşüncemdir. Hangi yolu seçeceğinize siz karar vereceksiniz. Vergi davaları hakkında daha fazla bilgi için özelden danışabilirsiniz.

2016 yılında mükellefin hesaplarına Google Ireland Limited tarafından gönderilen tutarlar 397.320.46 TL tutarının tamamının ticari kazanç ile ilişkili olduğu kanaatine varılmış ve beyan dışı bırakılan bu tutarlar için fatura düzenlenmediği tespit edilmiştir. Ticari kazanç olarak kabul edilen tutarlar KDV dahil tutar olarak değerlendirilecektir. Bu açıklamalar çerçevesinde oluşturulan tablo aşağıdaki gibidir ;

KAYNAK ; alcaym

Bizlere Buradan Ulaşa Bilirsiniz

    [Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
    Benzer Yazımız  PHP SEO Uzmanı
    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.