SEO Analiz Süreci Nasıl İşler

25.02.2020
381
SEO Analiz Süreci Nasıl İşler
SEO Analiz Süreci Nasıl İşler

SEO Analiz Süreci Nasıl İşler

Seo analiz süreci e-ticaret siteleri için yapılabilir. Arama motoru ile sitenizin uyumluluğunu anlamak için SEO analiz çalışmaları yapılır. Bu sayede hem mevcut durumunuzu görür hem de yeni stratejiler belirlersiniz.

SEO analizlerinin işe yaraması için düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Öncelikli olarak Google’da görünürlüğün araştırılması gerekir.

Arama motorunda sıralamanızın kaç olduğunu bu araştırma sırasında yapmalısınız. Ayrıca sayfanın URFL yapısı ve meta açıklama bölümlerinin de gözden geçirilmesi gerekmektedir. URL yapıları ile sayfanın yapısı uygun değilse, SEO analiz çalışmaları ile URL optimizasyonu yapılması gerekmektedir.

SEO Analiz Sürecinde Üzerinden Geçilmesi Gereken Noktalar Nelerdir

SEO Analiz Sürecinde Üzerinden Geçilmesi Gereken Noktalar Nelerdir

SEO analiz sürecinde üzerinden geçilmesi gereken noktaların başında sayfa ana başlık ve alt başlıklarının kontrol edilmesi gelmektedir. Ana başlıklar hazırlanırken h1 adlı etiket kullanılmaktadır.

Her sayfa için en çok bir tane h1 etiketi bulunabilir. Bu sayede sayfa doğru indekslenmiş olur. Ana başlık dışında açıklama bölümleri ile sayfanın daha anlaşılır olmasının sağlanması gerekmektedir.

İçerik açıklama kısmında detaylandırılabilir. Bu başlıkların kullanılması Google’da rich snippets adı verilen bölümde yazılarınızın öne çıkmasına yardımcı olur. Web sitenize gelen yönlendirme linklerinin de kontrol edilmesi gerekmektedir.

Link kalitesi, yönlendirilen sayfanın düzgün çalışıp çalışmadığı ve yönlendirmenin hangi sayfaya yapıldığı önemlidir. Eğer site üzerinde bozuk ve çalışmayan linkler varsa bu linklerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Seo analizinin bu kontrolleri içerecek kadar kontrollü yapılması gerekmektedir.

SEO Analizinde Görsel URL ve Alt Etiketlerin Kontrol Edilmesi Gerekir

SEO Analizinde Görsel URL ve Alt Etiketlerin Kontrol Edilmesi Gerekir

SEO analiz sürecinde görsel URL ve alt etiketlerin kontrol edilmesi önemlidir. Görsellerin de optimizasyonun bir parçası olarak ele alınması gerekir. Hem görseller hem de metin SEO’nun bir parçasıdır.

Sayfalarda metin analizi yaparsanız, ilgili anahtar kelimelerinin kullanılıp kullanılmadığı en önemli noktalardan biridir. Ayrıca anahtar kelime yoğunluğu ve açıklama metinlerinin ne kadar uzun olduğu da analiz sürecine dahil edilmelidir.

Benzer Yazımız  Web Sitenin İlk Sayfada Çıkması

SEO analizi sürecinde site hızına da bakmak gerekir. Site yüklenme hızı ne kadar fazla olursa o kadar arama motorlarında ön sıralarda çıkma şansınız artmış olur. Bunun için hız testleri yapabilirsiniz.

SEO Analizi Yapmak Neden Önemlidir

SEO Analizi Yapmak Neden Önemlidir

SEO analiz yapmanın önemi çalışmalarınıza yatırım getirisini görmek ve bunları hesaplamanız açısında önemlidir. Analizler yaparak sitenin ne durumda olduğunu öğrenirsiniz.

Eksik olduğunuz noktalar hakkında bilgi sahibi olursunuz. Arama motorlarından organik trafik çekmek isteyen herkesin, seo analizi yapması önerilmektedir. Bu analizler, site üzerinden geri dönüşüm sağlamanıza yardımcı olacaktır.

SEO araçları ile, yaptığınız çalışmaların takibini yaparsınız. Bu araçlar otomasyon sağlama özelliğine de sahip olabilir. Bu sayede yaptığınız işin süresi daha kısa olur hem de işinizi kolay bir şekilde halletmiş olursunuz. Geçmişte yaptığınız çalışmaların tümü veri olarak kaydolacağından, ilerlemenizi kayıt altına almanız mümkün olur.

Kaç Tane Seo Optimizasyon Çalışması Çeşidi Bulunuyor

Kaç Tane Seo Optimizasyon Çalışması Çeşidi Bulunuyor

SEO optimizasyon çeşidi site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında sitenin yükselmesi için yapılan tüm çalışmalar optimizasyon çalışmalarının içine dahil edilebilir.

SEO kelimesi İngilizce’de Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkiye’de pazarın yüzde 90’ında Google hakimdir. Bu nedenle SEO çalışmalarının özel bir yeri vardır. Bu çalışmalar ile birlikte, potansiyel bir müşteriniz sattığınız ürünü almaya karar verdiğinde sizi bulur.

Markanızın tanıtılmasını sağlarsınız. Yalnızca müşterileriniz değil, arama motorları da sizi daha iyi tanımaya başlar. Sitenize gelen günlük ziyaretçi sayısı SEO çalışmaları sayesinde kendiliğinden artmış olur. Markanız daha iyi prestije sahip olur.

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.