trende

Grafik Tasarım

25.04.2021
1.331
Grafik Tasarım
Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Grafik tasarım, özellikle bir etki ile izleyicilere sözsüz bir şekilde bilgi aktarmak için kelime, görüntü ya da fikirlerin bir araya getirilmesidir. Fikirleri küçücük bir görsel ile en etkili şekilde anlatma yoludur. Çeşitli renklerin, kelimelerin hatta simgelerin bir marka ile eşleşmesini sağlayan etkileyici bir işlemdir. Kişiler grafik tasarıma baktığı zaman tek bir ifade ile birden çok mesajı alabilir.

Grafik Tasarımın Öğeleri

Grafik Tasarımın Öğeleri

Grafik tasarımın içerisinde, tasarımları zenginleştirecek birçok öğe bulunuyor. Temelde sanat öğeleri olan bu unsurlar, grafik tasarımı sanatı için de kullanılıyor.

 • Çizgi: Düz, kalın, iki boyutlu, üç boyulu, kavisli aklınıza gelebilecek her türlü çizgiler grafik tasarımında bulunuyor.
 • Şekil: Şekiller çizgiler ile oluşturulmuş iki boyutlu alanlardır. Geometrik, soyut ya da organik şekiller ile grafik tasarımları oluşturuluyor.
 • Renk: Bir tasarımın etkili hale gelmesini sağlayan en temel unsur renklerdir. Tercih edilen zıt ve uyumlu renkler ile tasarımın ilgi çekiciliği düzenlenir. Renklendirmede kullanılan üç ana özellik ise tonlama, değer ve doygunluktur.
 • Tipografi: Yazıların düzenlenmesine tipografi adı verilir. Yazılar tasarımın mesajını ilettiği için kullanılan yazı tipi, boyutu, kalınlığı önemlidir.
 • Doku: Tasarımların içerisinde doku bulunur. Bu doku eğer izleyici o tasarıma dokunsaydı ne hissederdi, bunun yansımasıdır. Örneğin düz, pürüzlü, yumuşak, parlak tüm bu dokular tasarımlar ile işlenebilir.
 • Boyut: Tasarımın boyutu son derece önemlidir. Detaylara sahip bir tasarım küçük olamazken, düz tasarımların da fazla büyük olmasına gerek yoktur. Aynı zamanda bir tasarım içerisinde boyut farklılıkları oluşturularak dikkat çekicilik sağlanabilir.
 • Boşluk: Boşluk tasarımda boş bırakılan alanlardır. Bu alanlar özellikle harflerin, logoların ya da simgelerin birbirinden ayrılmasını, kalabalık ve sıkıcı görüntünün ortadan kaldırılmasını sağlar.
grafik tasarım
Grafik Tasarımın İlkeleri

Grafik Tasarımın İlkeleri

Grafik tasarımınızı gerçekleştirirken tasarım ilkeleri ile en doğru ve yeterli olacak tasarım gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Göz önünde bulundurduğumuz bu ilkeler:

 • Denge: Tamamlanan bir grafik tasarımının dengeye sahip olması gerekiyor. Bu denge tasarımda kullanılan simetri ve asimetri ile oluşturuluyor. Yani bir tasarım içerisinde kullanılan şekiller, harfler, çizgiler sağda ve solda birbirine benzeyecek şekilde yerleştiriliyor.
 • Hizalama: Tasarımın belirli bir çizgide ilerlemesi önemlidir. Bir çizgiyi takip etmeyen yukarı ya da aşağı kayan tasarımlar hoş ve kullanışlı olarak kabul edilmiyor. Tasarımın üst, sağ, sol ve alttan hizalanarak yerleştirilmesi gerekir.
 • Yakınlık: Yakınlık tasarımda kullanılan öğelerin yakınlığıdır. Doğru yakınlık mesafesi ile dağınıklık azalır, belirli bir odak noktası belirlenir.
 • Tekrar: Tasarımda kullanılacak öğelerin belirli bir tekrarda olması önem taşır. Tekrarlarla oluşturulmuş tasarımlar organize ve bütünlük hissi yaratır.
 • Kontrast: Kontrast sayesinde tasarımınızda en çok hangi öğeyi öne çıkarmak istiyorsanız dikkatleri ona çekebilirsiniz.
Farklı Grafik Tasarım Türleri

Farklı Grafik Tasarım Türleri

Grafik tasarım günümüzde birçok alanda kullanılabilen etkili bir işlemdir. Gerek uygun maliyetli olması gerekse de markanın belirli amaca yönelik temsil edilmesi ile her marka kendine ait tasarımlar gerçekleştiriyor. En yaygın tercih edilen grafik tasarımı türleri şu şekildedir:

 • Kurumsal tasarım: Kurumsal tasarım dahilinde bir şirketin görsel kimliği oluşturuluyor. Logo tasarımı, ürünlerin tasarlanması gibi birçok tasarım işlemi gerçekleştirilir.
 • Pazarlama ve reklam tasarımı: Dergi reklamları, e-posta pazarlama şablonları, reklam panoları gibi birçok unsurun tasarımı grafik tasarımı ile gerçekleştiriliyor.
 • Yayın tasarımı: Haber bültenleri, dergiler, e-kitaplar, kitaplar gibi birçok yayınsal ürünün kapağı, sayfa tasarımı gibi unsurlar grafik tasarımı ile yapılıyor.
 • Çevresel tasarım: Çevresel tasarım içerisinde duvar resimleri, tabelalar, yol işaretleri gibi unsurların tasarımı gerçekleştiriliyor.
 • Ambalaj tasarımı: Ürünlerin üzerinde bulunan ambalajların tasarlanması ile dağıtım ve satışa hazırlanıyor.
 • Hareket tasarımı: Animasyonların, video oyunlarının, GIF’lerin tasarımının gerçekleştirilmesidir.
 • Web tasarımı: Web tasarımı mutlaka bir grafik tasarımı değildir ancak grafik tasarım ve web tasarım birbirinden ayrılamayacak iki tasarım türüdür.
grafik tasarım
UI ve UX Tasarım

UI ve UX Tasarım

Grafik tasarım denildiği zaman akıllara gelen diğer terimler UI ve UX tasarımdır. Birbirine karıştırılan üç terimin farklı amaçları ve uygulanma yöntemleri bulunuyor. UX tasarım kullanıcı deneyimi tasarımı olarak da isimlendirilir. Temel amacı adından da anlaşılabileceği gibi müşteri memnuniyetinin artırılması için gerçekleştirilen hoş etkileşimlerdir.

Benzer Yazımız  Dijital Marka Yönetimi

UI tasarımı ise kullanıcıların ihtiyaçlarının neler olduğunun anlaşılmasının ardından arayüzün yeniden tasarlanmasıdır. Genellikle bildirimler, içerik haritaları, açılır listeler gibi unsurların tasarlanmasıdır. Bir web sitesi için tüm bu unsurlar birbirinden ayrılamayacağı gibi kesin olarak bir noktada da ayrıdırlar.

UX Tasarım Ve Grafik Tasarım Arasındaki Fark

UX Tasarım Ve Grafik Tasarım Arasındaki Fark

UX tasarım ve grafik tasarım içerisinde birbirinden kesinlikle ayrılan noktalar bulunuyor:

 • Grafik tasarım bir tasarımın nasıl göründüğüne odaklanır. UX tasarım ise kullanıcıların deneyimlerinden yola çıkarak daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlar.
 • Grafik tasarımın bir mesaj iletmek gibi temel amacı vardır. Markalaşma, simgeler ile mesaj anlatma gibi belirli hedefleri vardır. Yalnızca web sitelerinde değil reklamlarda, ambalajlarda ya da animasyonlarda kullanılabilir.
 • Grafik tasarım UX tasarımın bir parçasıdır. UX tasarımda sunulan unsurların tasarlanmasında da grafik tasarımı kullanılır.
grafik tasarım
Grafik Tasarımı Gerçekleştirilen Unsurlar

Grafik Tasarımı Gerçekleştirilen Unsurlar

Grafik tasarımı dahilinde size sunduğumuz hizmet içerisinde birçok farklı türde tasarım işleminizi gerçekleştiriyoruz. Amblem logo, maskot logo gibi markanıza ait logoların yanında sosyal medya profilleriniz için de tasarım hizmeti sunuyoruz.

Amblem Logo

Amblem Logo

Amblem logo, markalar için doğrudan geliştirilen logolardır. Bu logoların oluşturulmasında öncelikle marka ile ilgili alakalı ya da alakasız bir amblem belirlenir. Ardından bu amblemin içerisine özel olarak düzenlenmiş fontlarla markanın ismi geçirilir. Örnek olarak amblem logo sunacak olursak, Starbucks, Harvard University, Harley Davidson logolarının her biri amblem logodur.

Maskot Logo

Maskot Logo

Maskot logoda öncelikle markayı simgeleyen bir maskot bulunur. Bu maskot marka ile eşleşmiş bir insan olabileceği gibi kaplan, ayı gibi hayvanlar da olabilir. Logonun içerisinde seçilmiş logo karikatüre bir tarzla işlenir. Maskot logo için verebileceğimiz en iyi örnek KFC logosudur.

Maskot logolar genellikle hedef kitlesi aile ya da çocuk olan markalar tarafından kullanılır. Belirlenmiş maskotlarla çocukların ilgisi çekilir ve ailelerin de bu markayı tercih etmesi sağlanır. Cheetos gibi markalarda yürütülen mantık bu yöndedir.

grafik tasarım
Kelime Logo

Kelime Logo

Kelime logolar “logotype” olarak anılan logo türüdür. Bu logoda farklı yazı fontu ve renkler ile markanın adı doğrudan logo haline getirilir. Bu logoların yanına ekstra semboller eklenebileceği gibi sadece yazıdan da oluşabilir. Kelime logo için verilebilecek en güzel örneklerden birisi Coca Cola logosudur.

Resimli Logolar

Resimli Logolar

Resimli logolarda logo oluşturulurken doğrudan bir eşyanın ya da hayvanın simgesi kullanılır. Logo içerisinde nadiren yazı kullanılır ve resim ile markanın birbiriyle bağlanması sağlanır. Resimli logo türüne verebileceğimiz en iyi örnekler Twitter logosu ya da Apple logosudur. Örneklerde de görüldüğü gibi sadece markanın ismi ile ilgili bir resim kullanılır ve mesaj için herhangi bir yazı bulunmaz. Ancak bu logolar yazı içermemesine rağmen görüldüğü ilk anda kullanıcıları tarafından tanınır.

Grafik Tasarım; Soyut Logo

Grafik Tasarım; Soyut Logo

Soyut logolarda net bir simge yerine geometrik şekiller kullanılır. Ancak bu geometrik şekiller de bildiğimiz kare, üçgenin düz bir şekilde kullanılması değildir. Genellikle bir ya da iki geometrik şekil kullanılarak markaya özgü bir tasarım oluşturulur. Bu logo türüne örnek olarak en başta 3 farklı dikdörtgenin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş Adidas logosunu verebiliriz. Ancak bir markanın soyut logo ile eşleştirilmesi ve mesajının iletilmesi çok daha güçtür.

grafik tasarım
Grafik Tasarım; Kombinasyon Logolar

Grafik Tasarım; Kombinasyon Logolar

Kombinasyon logolar adından da anlaşılabileceği yazı ve amblemin bir araya getirilmesi ile oluşuyor. İç içe, üst üste ya da yan yana yerleştirilerek istenilen kombinasyon elde edilir. Kombinasyon logolar, logo türleri arasında en işlevsel logolardır diyebiliriz. Çünkü müşterileriniz markanıza ait hem bir amblemi hem de yazıyı öğrenir. Daha sonra sadece amblem ya da yazı kullanmanızda da müşterileriniz sizi tanıyacaktır. Bu logolara örnek vermek istersek Doritos, Burger King, Lacoste gibi markaları verebiliriz.

Grafik Tasarım; Konu Tasarımı

Grafik Tasarım; Konu Tasarımı

Öğretilmek istenen konuların tasarlanması, başlangıçtan en sona gidilen adımların belirlenmesi için gerekli tasarım işlemini yapıyoruz. Öğretilmek istenen bir konunun öğretilme adımları bilinenden bilinmezliğe doğru gelişmesi gerekiyor. Bu durumda ilk hangi noktadan konuya başlanacağı, nerede yeni konu ile bağlanacağı önemlidir. Tasarım, yaratıcılığı içerisinde barındırdığı için merak uyandırma ve ilgi çekmeyi içeriyor. Her türlü konunun başarılı, harekete geçirici ve bir amaca yönelik olmasını sağlayan tasarım konu tasarımı olarak adlandırılıyor.

Grafik Tasarım; Sosyal Medya Tasarımları

Grafik Tasarım; Sosyal Medya Tasarımları

Ticari amaçla ya da ticaret amacı taşımayan bütün sosyal medya platformları için düzenlenen profilin dijital ortamda tanıtılmasını sağlayan tasarımlardır. Web sitelerin yanında sosyal medyaların da günümüzün bu kadar içine girmesi, özellikle alışveriş özelliğinin sosyal medyalara eklenmesi ile firmaların sosyal medya tasarımı yapmaları şart oldu.

Benzer Yazımız  Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya tasarımları, firmaların sosyal medya platformlarında kendi markalarını geliştirmesini ve bu mecrada bulunan potansiyel müşterilerini çekmelerini sağlayan tasarımlardır. Bu tasarımın içerisinde paylaşılacak gönderiler, profil fotoğrafı, site için amblem ya da afişler olabilir.

grafik tasarım
Grafik Tasarım; Slider Banner Tasarımları

Grafik Tasarım; Slider Banner Tasarımları

Slider banner tasarım, web sitelerine eklenen slayt ve sunulardır diyebiliriz. Ancak bu slayt ve sunumlar bildiğimizin dışında bir yapıya sahiptir. Genellikle ana sayfaların üst bölümlerine yerleştirilen, çeşitli ilan ya da haberlerin yerleştirildiği bölümdür. Bu bölümde paylaşılan haber, bilgi ya da kampanya gibi unsurlar afiş niteliğindeki görseller ile paylaşılır.

İnteraktifplus ekibi olarak gerçekleştirdiğimiz slider banner tasarımlarında, kampanyanıza ya da dikkat çekmek istediğiniz şeye uygun olacak renkler, yazı tipi ve çarpıcı yazılar ile başarılı bir tasarım hazırlıyoruz. Reklam niteliği taşıyan bu tasarım çalışması ile amaçlanılan hedefe ulaşmanızı sağlıyoruz.

Popüler Grafik Tasarım Araçları

Popüler Grafik Tasarım Araçları

Grafik tasarımlarınızı gerçekleştirirken mutlaka işimizi kolaylaştıracak ve işinizin daha profesyonel olmasını sağlayacak araçlar kullanıyoruz. Kullandığımız bu araçların hepsi profesyonellik isteyen araçlardır. İnteraktifplus ekibi içerisinde grafik tasarım işlemlerini oluşturan ekip arkadaşlarımız bu araçlar konusunda eğitim almış ve yeterlidir.

Grafik tasarımları gerçekleştirirken sıklıkla kullandığımız araçlar; Photoshop, Illustrator ve InDesign gibi Adobe tarafından geliştirilmiş profesyonel araçlardır. Bize markanız ve gerçekleştirmek istediğiniz grafik tasarımı hakkında bilgiler vermenizin ardından ekibimiz tecrübelerini ve yaratıcılığını kullanarak hayalinizdeki grafik tasarımını oluşturuyor.

grafik tasarım
Grafik Tasarımcısı Kimdir ?

Grafik Tasarımcısı Kimdir ?

Grafik tasarımcısı, kullanacağı araçlar hakkında yeterli bilgiye sahip olan, HTML ve CSS gibi web teknolojileri hakkında eğitim almış, kişilerin istekleri doğrultusunda markalara ya da sitelere yönelik tasarım işlemi gerçekleştiren kişilerdir. İnteraktifplus ekibimizde bulunan grafik tasarımcılar son derece yaratıcı, özgün ve iyi eğitim almış kişilerdir.

Firmamıza grafik tasarım için başvuru yapmanız dahilinde tasarım ve düzen sayfası öğelerini belirliyor, web siteleri için resimleri düzenliyoruz. Sizlerle ve web geliştiricileri ile iş birliği içerisinde hayalinizde olan her türlü tasarımın gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Uygulamalar geliştiriyor, iş gereksinimleri için mecvut sistemleri analiz ederek tam olarak neye ihtiyacınız olduğuna karar veriyoruz. Verdiğimiz kararın ardından web kaynaklarını kullanarak eğitici videolar geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz videonun editini Photoshop ve Flash ile tamamlıyoruz. HTML ve JavaScript teknolojilerinden yararlarak web sitenizi tasarlıyoruz.

Grafik Tasarımcısının Sahip Olması Gereken Profesyonel Yetenekler

Grafik Tasarımcısının Sahip Olması Gereken Profesyonel Yetenekler

Grafik tasarımcılığı ilgi, bilgi ve yeteneğe dayanır. Bu nedenle kişilerin bireysel olarak herhangi bir eğitim almadan logo ya da grafik tasarım unsurları geliştirmesi oldukça güçtür. Her bu bilgiye sahip olan kişi ise iyi bir grafik tasarımcıdır denemez. İnteraktif ekibinde bulunan grafik tasarımı ile ilgilenen uzmanlarımızın sahip olduğu profesyonel yetenekler şu şekildedir:

 • Web grafik uygulamalarının tasarımı için kapsamları bilgileri ve yıllara dayanan tecrübeleri bulunuyor. Geçmişten günümüze hem grafik tasarımların oluşturulması hem de başarı tasarımların yorumlanarak içerisinden bir sonuç çıkarılması için değerlendirme yapabilecek nitelikteler.
 • Grafik tasarımında sıklıkla kullanılan Adobe, Visual Studio, HTML ve CSS teknolojileri hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahiptirler. Hani amaç için hangi yolun pratik ve başarılı olacağı hakkında fikir belirleyebilirler.
 • ASP ve VB.NET programlarının panoptik bilgisine sahiptirler.
 • Grafik tasarımın ayrılmaz bir parçası da pazarlamadır. Genellikle web ya da görsel unsurlarla pazarlama işleminde grafik tasarımı kullanılır. Bu nedenle geliştirmek istediğiniz pazarlama türüne ait bilgileri bulunuyor. Pazarlamanızın en başarılı şekilde gerçekleşmesi için grafik tasarım unsurlarından yararlanıyorlar.
grafik tasarım
Web Sitemi 0’dan Oluşturmak İstiyorum Bir Grafik Tasarımcısına İhtiyacım Var Mı ?

Eğer bir web site oluşturmak istiyorsanız mutlaka bir grafik tasarımı uzmanı ile görüşmelisiniz. Firmamızda size sunulan grafik tasarımı hizmetinin yanında web tasarımı hizmetimiz de bulunuyor. Dilerseniz web tasarımı hizmetimizden yararlanarak hem grafik hem de web tasarımınızı profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternetin bu kadar popüler olduğu bir dönemde en baştan beri başarılı bir tasarıma sahip olmak sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Web siteniz için yazılım ve tasarım hizmeti almak, web sitenizle ilgili ileride karşılaşabileceğiniz error gibi problemleri ortadan kaldıracaktır. Error, Not Found 404 gibi problemler markanızı olumsuz yönde etkiler.

Benzer Yazımız  Prodüksiyon Reklam Yönetimi
Grafik Tasarımı İçerisinde Hangi Hizmetleri Alabilirim ?

Firmamızda sunulan grafik tasarımı ile; ambalaj tasarımı, web tasarımı, çeşitli logo tasarımları, konu tasarımı, sosyal medya tasarımı, slider banner tasarımı gibi tasarım hizmetleri alabilirsiniz. Dilerseniz bu tasarımlardan bir ya da birkaç tanesini profesyonel ekibimiz aracılığı ile alabilirsiniz. İhtiyacınız olan tasarımların hangileri olduğu hakkında bir fikriniz bulunmuyorsa bize danışmanız durumunda sizin için en iyi olacak tasarım türlerinin neler olduğuna karar vermenize yardımcı oluyoruz.

Tasarımlar sizin markanızı ya da tanıtacağınız hizmeti anlatmak için en etkili yöntemlerdir. Hayatın içerisinden olan ve kişilerin kısa sürede etkilenerek akıllarında kalmasını sağlayan bu çalışma ile marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Hem web siteniz için hem de logonuz için tasarım hizmeti almanız bizler tarafından önerilen tasarım biçimidir.

Markam İçin En İyi Logoyu Nasıl Tasarlayabilirim?

Logo tasarlanması için birçok etken göz önünde bulundurulur. Bu etkenlerden birincisi sahip olduğunuz markanın adıdır. Eğer marka adınız doğrudan bir hayvan, yiyecek ya da eşya ismi ise kullanılabilecek logo resimli logolardır. Ancak daha sade ve size özgü logolar oluşturmak istiyorsanız amblem ya da geometrik şekilleri kullanabilirsiniz.

Amblem ve geometrik şekillerle oluşturulan logolarda markaya ait bir bilgi kullanılmaz.
Nasıl bir logoya sahip olmak istediğinizi ya da markanızın hangi amaçla kullanıldığını belirtmeniz durumunda sizin için en iyi olacak logoyu profesyonel arkadaşlarımız belirleyecektir. Beğeniniz ve istekleriniz doğrultusunda dilediğiniz tür ve görünüşte logoya sahip olabilirsiniz.

Bizlere Buradan Ulaşa Bilirsiniz

santralskypewhatsapp
canlı destekmail2telegram buton
Grafik Tasarım Desteği Almak İstiyorsanız Bilgilerinizi Not Bırakın Sizleri Arayalım

  Click to rate this post!
  [Total: 1 Average: 5]
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  GÖKHAN GÖKMEN
  GÖKHAN GÖKMEN
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?