trende

Dijital Pr Ajansı İle Pr Çalışması

18.01.2021
693
Dijital Pr Ajansı İle Pr Çalışması

Dijital Pr Ajansı İle Pr Çalışması Yapmak

Günümüzde sosyal medyanın çok daha fazla yaygın kullanılmaya başlaması ile birlikte özellikle İnstagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya araçları üzerinde birçok alanda satışlar da yapılmaktadır. Özellikle tüm markaların internet ortamında da var olması firmaların satış hedeflerini bile direkt olarak etkiliyor. Bilinir, tanınır ve güvenilir olmanın en iyi yolu sosyal medya kanalları üzerinden geçiyor. Bunun için dijital PR ajansları ile PR çalışması yapmak firmalar dijital pazarlama için çok önemli hale geldi.

Dijital Pazarlama Nedir?

Firmaların internet ortamında reklamının yapılması ve tanınırlığının arttırılması için dijital PR ajansları ile birlikte çalışılır. Google Adwords, arama motoru optimizasyonu olan SEO için ve diğer reklamlar için bir dijital PR ajansı ile PR çalışması yapmak gereklidir. Dijital pazarlamanın en büyük temeli olan SEO, içerik pazarlaması, sosyal medya çalışmaları gibi alanlar firmaların tanınırlığının artmasında büyük önem sahibidir.

PR Nedir?

PR en basit anlamı ile halkla ilişkiler demektir. Bir kişinin, firmanın ya da bir kurum ve kuruluşun insanlar karşısındaki görüntüsü ve itibarını yükseltmek için çalışır. Hem olumlu bir imaj oluşturmak hem de markaya karşı olumlu bir bakış açısı yansıtılması amacını taşır.  Ayrıca firmaya karşı güven oluşturmayı ve daha büyük kitlelere olumlu bir izlenim bırakılmasını amaçlar. Bunun gibi işlevlerin bir arada yürütüldüğü çalışmalar PR çalışmalarıdır.

Dijital PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Firma için daha geniş kitlelere yönelik olumlu bir imaj yaratılması amacıyla yapılan halkla ilişkiler çalışmalarına PR denir.

  • En iyi dijital PR ajansı ile PR çalışmasınınyolu basın bülteni ile başlar. Basın bülteni geçmişten günümüze hala etkisi büyük olan en iyi yollardan birisidir.
  • Basın bülteni sayesinde bir firma markası gerek gazete ile gerekse dijital ortam ile çok daha geniş kitlelerce duyulur.
  • Özellikle dijital pazarlama için yapılacak en büyük destek, online gazetelerde basın bülteninin yayınlanmasını sağlamaktır.
  • Özellikle basın bülteni hazırlarken gazetecilerin de dikkatini çekecek içeriklerin hazırlanması çok önemlidir. Bu sayede dijital pazarlamanın da temelleri atılmış olur.
  • Basın bülteni hazırlandıktan sonra doğru şekilde servis edildiği zaman firmanın markası hem yazılı basında hem internet dünyasında daha çok yer almaya başlayacaktır.
Benzer Yazımız  Uzun Süre Sonra Kurye'de Birinci Sıra Değişti

 Dijital PR Çalışmalarında Hangi Yöntem Kullanılır?

Günümüzde yapılan online PR çalışmalarında hem geleneksel yöntemler hem de modern yöntemler uygulanıyor. Uygulanan geleneksel yöntemler olan gazetelerde yayınlanan basın bülteni sayesinde marka dijital ortamda da kendisine yer bulabiliyor. Dolayısıyla her iki yöntem de birbiriyle bağlantılı olarak işler. Dijital PR ajansı ile PR çalışması internet ortamında da marka bilinirliğinin artmasına büyük fayda sağlıyor.

Dijital PR Ajansı İle Ne Gibi Uygulamalar Yapar

Dijital PR ajansı geleneksel yöntemlerdi de desteklerken dijital anlamda tanınırlığı arttıracak birçok yöntem uygular. Örnek vermek gerekirse, özellikle SEO hizmetleri çok önemlidir. Doğru yazılmış içerikler ile birlikte hazırlanan basın bültenleri sayesinde internette Google aramalarında firma ismi daha üst sıralarda çıkar. Özellikle anahtar sözcük bulutları ile birlikte yapılan basın bültenleri çok daha etkili olur.

Dijital PR çalışması yapıldığı zaman markanın itibarı daha çok yükselecektir ve daha büyük kitlelerce imajı olumlu yönde etkilenecektir. Arama motorlarında üst sıralarda çıkması sebebi ile sektörün lideri olarak anlaşılır. Daha geniş kitlelerce tanınırlığı artacağından mevcut müşteriler için güven sağlarken yeni potansiyel müşteriler de sağlar. Basın bülteni olarak yazılan içerikler direkt olarak dijital ortamdaki tüm SEO içeriklerini etkiler. Dolayısıyla kaliteli içerik olduğu için firma ismi yine üst sıralarda görünür.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?