trende

İnstagram Doğru Hashtag Kullanımı

17.01.2021
677
İnstagram Doğru Hashtag Kullanımı

İnstagram Doğru Hashtag Kullanmak

İnstagram üzerinde kullanılan # işareti hashtag işaretidir ve oldukça sık kullanılır. Yapılan paylaşımların belirli kategorilere göre ayrılması için hashtag kullanımı önemlidir. Daha fazla etkileşim yaratmak ve daha geniş alanda ulaşılmak için doğru bir şekilde kullanılmalıdır. İnstagram doğru hashtag kullanımı sayesinde kullanıcılar ya da firmalar hem daha fazla kullanıcı tarafından tanınır ve daha fazla takipçiye ulaşır.

İnstagram Üzerinde Hashtag Kullanmak

Hashtag üzerinden İnstagramda arama yapmak son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. Hashtagler sayesinde sadece Türkiye’de değil tüm dünyadaki veriler çıkar. Hashtaglar ilk kullanılmaya başlandığında genel nitelikteki kelimeler kullanılıyordu. Fakat günümüzde artık daha nitelikli ve özele indirgenmiş kelimeler seçilerek hashtaglar oluşturuluyor. Yapılan paylaşımın ne olduğuna ve genel özelliklerine göre hashtag daha alakalı kelimeler ile özelleştiriliyor.

Doğru Hashtag Seçimi

İnstagramda doğru hashtag kullanımı ile her türlü markanın ürününe kolaylıkla ulaşılabilir.

 • Eğer bir markaya hashtag ile ulaşmak isteniyorsa önce o markanın instagram hesabına giriş yapılmalı ve paylaşılmış fotoğraflarda nasıl hashtag kullanımı yapıldığına dikkat edilmelidir.  Ayrıca bu marka ile ilgili bir paylaşım yapılmak isteniyorsa burada kullanılan hashtaglar ile paylaşım yapıldığı zaman çok daha büyük kitlelere fotoğraf ulaşmış olacaktır.
 • Yapılan paylaşımlar firmanın kullandığı hashtaglere uygun olarak yapıldığı zaman hem daha anlamlı olacak hem de daha fazla kişiye ulaşacaktır.
 • Milyonlarca hashtag metni rahatlıkla üretilebilir.
 • Nesneler, duygular, yemekler, ürünler, kozmetik, mekânlar, burçlar, renkler, şarkılar, psikoloji, kitaplar vb birçok alan için hashtag üretilebilir.

Hashtag Nasıl Kullanılır

İnstagramda doğru hashtag kullanımı ile ilgili olarak günümüzde emojiler de hashtag içerisinde kullanılmaya başlandı.

 • İnstagrama yüklenmek istenen fotoğraf hashtag ile eklemek için # işareti yapıldıktan sonra metin yazılmalıdır. Fakat metin seçiminde önemli olan geniş kitlelere hitap edecek metni yazmaktır.
 • Çok sayıda hashtag bir fotoğraf altına eklenebilir. Konu ile ilgili olarak akla gelebilecek tüm hashtagler eklenmeli ve hashtagler arasında boşluk bırakılmalıdır.
 • Boşluk bırakılmasa da sorun olmaz fakat görüntünün daha düzenli olması açısından boşluk bırakmak daha iyi olacaktır.
 • Hashtag eklemesi bittiği zaman bir nevi kütüphaneye benzeyen benzer paylaşımların arasına ekleme yapılmış olacaktır.
Benzer Yazımız  Garantili SEO Hizmeti 2019

Hashtag Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnstagramda doğru hashtag kullanımı yaparak birçok avantaj sağlanmış olur. Örnek olarak,

 • Eklenen bir fotoğraf için daha fazla etkileşim alanı sağlanmış olur. Yani sadece profilde değil konu ile ilgili birçok alanda fotoğraf yayınlanır. Fotoğraf ne kadar geniş bir kitle tarafından görünürse o kadar fazla arkadaş sayısı artar.
 • Fotoğrafın göreceği talep doğrultusunda takip talepleri artacaktır.Dolayısıyla özellikle firma için tanıtım amaçlı fotoğraf paylaşılacaksa bu yüzden hashtag kullanımının doğru şekilde yapılması son derece önemlidir.
 • Kişisel paylaşımlarla ilgili olarak gidilen herhangi bir mekânın ismi ile hashtag paylaşılması da ilgi alanlarına uygun yeni mekânların da keşfedilmesine olanak sağlar.

Hashtag Kullanımının Sınırı Var Mıdır?

İnstagramda her fotoğraf altına hashtag eklemesi yapılabilir. İstenildiği şekilde başına # (diyez) işareti konularak metin yazılabilir. Fakat toplamda 30 tane hashtag yazım sınırı bulunur. Zaten 30 hashtaglı bir paylaşım, çok geniş bir kitleye ulaşımı sağlamaya yetecektir. Kişisel olarak çok fazla hashtag kullanılması ilgiyi seven birisi olarak yorumlanacağı gibi bir firma tarafından eklenmesi ise daha fazla kitleye ulaşım anlamına geleceği için reklam özelliği taşır.

Bu sebeple eğer kişisel paylaşım için hashtag kullanılacaksa 5 ile 7 arası hashtag kullanmak yeterli olacaktır. İş için ise 5 hashtag fotoğrafın altına, kalan 25 hashtag ise yorum olarak eklendiği zaman daha etkili olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?