trende

Kelime Bazlı Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

17.01.2021
630
Kelime Bazlı Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO ( Search Engine Optimization)  arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilen yöntemdir. Sitelerin arama motorlarında daha kolay ulaşılabilir olmasını üst basamaklara çıkmasına olanak sağlar. Web sitesinin arama motorlarının kriterlerine düzenlenmesini ve bu şekilde verimli hale getirilmesini destekler. Kısacası kelime bazlı seo çalışması, Web sitesinin organik aramalarda ilk sayfada yer alması için gerçekleştirilen tüm çalışmaların bir bütünüdür.

Kelime Bazlı SEO Çalışması Yapmak

Anahtar Kelime Seçimi

Kelime bazlı Seo çalışması arama motorunda üst sıraya çıkmak için oluşturulan kelime ve kelime gruplarının üzerine odaklanan çalışmaların hepsini kapsar. Özellikle e-ticaret siteleri ile ürün ya da hizmet satışı yapan firmalar ve haber siteleri için etkili sonuçlar meydana getirir.

Seo çalışmaları içerisinde iç bağlantılar, backlink, içerik, site haritası domain yaşı gibi birçok faktör yer alır. Ama en önemlisi anahtar kelime seçimidir çünkü kaliteli bir içerik ve anahtar kelimenin doğru seçimi arama motorunda üst sırada yer almak ancak bu şekilde söz konusudur. Hedeflenen kitleyi tanımak da önemlidir, insanların hangi kalıp kelimeler ile arama yaptığını öğrenmek gerekir.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Anahtar kelime bulma araçları şöyledir;

  • Google anahtar kelime planlayıcı; Google Ace panelinde bulunur ve ücretsizdir. Araçlar ve ayarlar kısmından planlama kısmında bulunur ve aranma hacmini görmek de söz konusudur.
  • Ubersuggest; kullanılması kolay olan program kısıtlı özelliklere sahiptir ama iyi analiz eder.
  • Wordtracker; yapay zekâ ile çalışan programın arayüzü mümkün olduğu kadar kolaydır.
  • Keyword Tool;  hem ücretsiz hem de alternatif anahtar kelime üretmek için en kullanışlı programdır.

Kelime Analizi Yapmak

Anahtar kelime konuyu özetleyen bir kelimedir ve kullanıcılar tarafından web sitesine ulaşılacak bir yoldur. Arama motorlarında web sitesini öne çıkaracak algoritma olan anahtar kelime, kelime bazlı seo çalışması içeriğin kapsadığı konuları tanımlamaya da yardımcı olur. Anahtar kelime kullanımı bundan dolayı çok önemlidir, doğru anahtar kelimeyi belirlemenin en iyi yolu ise kelime analizi yapmaktan geçer. Web sitesinde sunulan hizmet kadar hangi anahtar kelime ile sunulacağı da çok önemlidir. Rakip firmaların internet sitelerindeki anahtar kelimeler bir fikir verebilir ancak seçilen iyi bir anahtar kelime rakiplerden öne taşıyabilir. Bunun için rakip kelime analizi mutlaka yapılmalıdır.

Benzer Yazımız  Yahoo SEO

Başlık Ve Meta Açıklamalarını Analiz

Sektördeki diğer firmaların web sitelerinin başlık ve meta açıklamalarını analiz etmek mükemmel bir fırsat niteliğindedir ve kolay bir işlemdir. Kelime bazlı seo çalışması nasıl yapılır konusunda bilgi edinirken firmanın web sayfasının ana sayfasında fare ile sağ tıklayıp kaynağını görüntüle kısmını seçmek yeterli olur. Ancak analiz yaparken bazı programlara ihtiyaç vardır. Bu programlar Screaming Frog ve Majestic programlarıdır. Majestic için önemli olan backlink analizidir, amaç backlinklerin hangi kelime üzerinden alındığı ile alakalıdır.

Backlink hizmeti alan rakip firmanın kelimelerine ulaşmak söz konusudur. Screaming Frog programı ile analiz yaparak rakip firmaların anahtar kelime, H1 ve meta açıklamalarına ait tüm bilgilere erişim sağlanır. Bunun için öncelikle site haritasını tanıtmalı sayfada 400/ 500 hatası alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir.

Arama Motorlarında Yükselme

Anahtar kelimeleri arama motorlarındaki sıralamalarında yükselebilmesi için

  • Site içi Seo yapısına
  • Anahtar kelimenin rekabetine
  • Genel site sağlığı durumuna
  • Rakiplerin yaptığı yoğun çalışmalara göre değişkenlik gözlemlenir.

Long tail kelimelerin rekabet düzeyleri jenerik kelimeleri oranla daha düşüktür. Bu kelimelerde yükseliş rekabetin yüksek ve jenerik anahtar kelimelere göre çok daha hızlı şekilde gerçekleşir. Ama rekabeti fazla olmayan kelimelerde sağlam strateji izlenmesinde hızlı şekilde üst sıraya çıkış yaşandığı gibi aynı zamanda hızlı düşüşe de neden olur. Bu yüzden kelime bazlı seo çalışması fiyatları ile de birebir ilgili hedeflenen kelimelerde üst sırada olmak için dikkat edilmesi gereken bazı stratejiler vardır. Bu stratejilerde uzman olan İnteraktifPLUS ekibiyle hemen tanışın!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?