trende

Web Hosting

Anasayfa » Web Hosting

Web Hosting

Web Hosting, Web barındırma hizmeti sunan sağlayıcının, kişisel ya da kurumsal web sitesi ya da web sayfalarının, internet ağı üzerinden görüntülenmesi için, tüm hizmet ve teknolojinin sağlanmasıdır.

Tüm web siteleri, sunucu adı verilmiş özel bilgisayarlarda barındırılmakta ve saklanmaktadır. Web sitelerine ya da web sayfalarına giriş yapmak isteyen kullanıcılar, web sitesi ya da sayfasının adresini, tarayıcıya yazarak, istedikleri sayfalara bu barındırma hizmeti sayesinde ulaşabilmektedir.

Bazı barındırma firmalarından barınma hizmeti alırken, alan adı sahibi olunması gereklidir. Bir alan adının olmaması durumunda, alan adı satın alınması için, barındırma firmaları gerekli desteği sunmaktadır.

Web Hosting Hizmeti Neleri Kapsar?

Web Hosting hizmeti sağlayıcısından bazı beklentilerin olması gerekir. Web barındırma firmalarının sunduğu hizmetler arasında;

 • E-posta hesapları
 • FTP erişimi
 • WordPress desteği bulunmaktadır.

FTP erişimi, yerel bilgisayarlardan, web sunucusuna dosya yüklenmesini sağlamaktadır. Web sitesinin kendi HTML dosyalarını kullanarak oluşturmak, dosyaları bilgisayardan sunucuya FTP üzerinden aktarmak, web sitesine internet üzerinden erişimi sağlanmış olur.

Alan Adı ve Web Hosting Arasında Bir İlişki Var mıdır?

Web Hosting, web sitesinin mevcut tüm dosyalarının barındığı yerdir. Alan adı ise, kullanıcılar tarafından web sitesinin kolaylıkla ziyaret edilebilmesi için tarayıcı çubuğuna yazılan web sitesinin adresidir.

Birçok kişi tarafından web barındırma ve alan adları karıştırılmaktadır. Ancak ikisinin farklı hizmet şekilleri bulunmaktadır. Web sitesinin çalışır olmasını sağlamak için, iki hizmete de ihtiyaç vardır.

Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Alan adları, sürekli güncellenen adres defteri gibidir. Alan adları olmadan web sitesi bulunamaz ve web barındırma olmadan web sitesi hayata geçirilemez. Bu yüzden bir web sitesinin oluşturulması için alan adı ve web barındırma hizmetine ihtiyaç vardır.

Bir alan adının alınması, o alan adı için genellikle 1 yıllık bir kullanım hakkı sunmaktadır. Web sitesi dosyalarının saklanması için hosting barındırma hizmetinin alınması, alan adı ayarlarının güncellenmesi ve web barındırma servis sağlayıcısına yönlendirilmesi gereklidir.

Web Hosting ve Alan Adı Aynı Yerden mi Alınmalıdır?

Web hosting ve alan adı için iki farklı firma tercih edilebilir. Böyle bir durumda, DNS ayarları düzenlenmeli ve alan adı web barındırma şirketine yönlendirme yapılmalıdır. Alan adı ve web hosting hizmetinin aynı firmadan alınması durumunda ise, alan adı ayarlarının değiştirilmesine gerek yoktur.

Alan Adı Farklı Bir Firmaya Taşınabilir mi?

Alan adı alındığında, alan adının kaydettirilmesinin ardından, alan adını kullanma ve farklı bir yere taşıma hakkına da sahip olunmaktadır. Alan adı aktarımına başlamak için kayıt ve yenilemeden sonra en az 45 gün beklemenizi tavsiye ederiz.

ICANN, alan adlarını denetleyen uluslararası bir kuruluştur. Alan adının farklı bir firmaya aktarım işlemi başladığında, 1 yıllık yenilenme gerektirmektedir. Bu yüzden alan adının bu süreden önce aktarılması, o yılın yenileme ücretinin kaybedilmesi anlamına gelir.

Alan Adı Değiştirilmeden Web Hosting Firması Değiştirilebilir mi?

Alan adı değiştirilmeden Web hosting firmasını değiştirebilirsiniz. Bunun için sadece dosya ve verileri aktararak, web sitenizi ana bilgisayardan diğerine aktarma hakkına sahip olursunuz.

Eğer alan adınızı WordPress.com’dan alarak sonra WordPress.org’a taşımak istiyorsanız, ilk olarak WordPress barındırma hizmetine kaydolmanız gereklidir. Kaydolma işlemi bittikten sonra, WordPerss.org, alan adı ayarlarınızı düzenleyerek, barındırma hizmetine devam etmektedir.

 
Hosting nedir, Domain Nedir ve Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Web hosting nedir, web hosting ne işe yarar veya web hosting ne demek? Domain Nedir ve Domain Transferi Nasıl Yapılır? Web Hosting ismini İngilizce cümlesinden alır. Web ve hosting, ayrı ayrı anlamlar içerir. O nedenle başlangıçta ayrı ayrı anlamlarını ifade etmeye muhtaçtır.

Web kelimesinin Türkçe karşılığı; “Dünya Çapında İnternet” anlamı yüklenir. Hosting kelimesinin Türkçe karşılığı ise; Ev sahipliği, barındırma veya barındıran demektir. Web hosting nedir veya web hosting nedemek sorunun cevabı, bu açıklamadan sonra web hosting cümlesinin Türkçe anlamını bir arada yapmak mümkündür. Web hosting cümlesinin Türkçe tam karşılığı; Dünya çapında web sitesini barındırıp yayınlayan, yani web sitelerine ev sahipliği yapan demektir. Web hosting barındırma, internete yayınlanmak istenen dokümanların, resimlerin, videoların veya sayfaların internet kullanıcıları tarafından erişebilmeleri için internette web sitesi yayınlamak için yüzlerce kullanıcıya aynı anda 7/24/365 canlı hizmet verebilmektedir.

  Whatsapp
  GÖKHAN GÖKMEN
  GÖKHAN GÖKMEN
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?