trende

WordPress Seo Çalışması

17.01.2021
654
WordPress Seo Çalışması

SEO (Search Engine Optimization)  Türkçe anlamı ile arama motoru optimizasyonu, Google gibi arama motorlarında kullanıcılara içerik ve nitelik olarak tavsiye etmeye ikna etmek için kullanılır. WordPress Seo çalışması konusunu iyi anlayabilmek için öncelikle arama motorlarının çalışma mantığını anlamak gerekir. Arama motoru kullanıcı tarafından aranan anahtar kelimeyi milyonlarca site içerisinden eşleşen ile bulup sunan yapıdır.

WordPress Tabanlı Web Sitesini Seo Uyumlu Hale Getirmek

Eşleştirme yapılırken internetteki tüm sitelerin haritası çıkarılır ve çeşitli kriterlere göre sınıflandırılarak veri tabanına kaydedilir. Bu işlem yapılırken alan adı uzantısı, site hızı, alan adının kaç yıllık olduğu, site başlığı, anahtar kelimeler, sitenin hangi sıklıkla güncellendiği sitede kalma süreleri gibi birçok parametre değerlendirilir. WordPress tabanlı web sitesini Seo uyumlu hale getirmek için izlenmesi gereken bazı yollar vardır.

  • Web sitesinin hızı ve performansı iyileştirilmeli
  • Tema seçimine önem verilmeli
  • SSL yüklenmeli
  • Link yapısı Seo dostu olmalı
  • Google araçlarından faydalanılmalı
  • Yoast Seo kullanılmalı
  • Orijinal içerik yazılmalı ve kaliteye odaklanmalıdır.

Açılış Hızı

Arama motorları tarafından birinci seviyede dikkat edilen konuların başında sitenin açılış hızı yer alır. Performans olarak istenen seviyenin altındaki siteleri negatif puan verilir aramada son sayfalarda çıkması sağlanır. WordPress sitelerin performansını artırmak için JS ve CSS kodlarını küçültmek için cache eklentisi kullanmak ve görselleri optimize etmek şeklinde iki adım vardır. Arama motorlarının birinci seviyede dikkat ettiği konular arasında ilk sıralarda olan doğru tema seçimidir.

Tema Seçimi

Sitenin kullanıcıları çekici görülmesinin yanı sıra arka planda arama motorundan tam puan almış olması da önemlidir. Son yıllarda mobil cihaz ve tabletler üzerinde her geçen gün artıyor. Tema seçimi yapılırken responsive tasarım olmasına ayrıca dikkat etmek gerekir. WordPress Seo çalışması için teknik detaylardan birisi de siteye SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası eklemektir. Eklenen bu sertifika site ile ziyaretçi arasında güvenli bir veri alışverişi sağlar. SSL kısa olan sitelerde veriler şüphelenerek iletilir bu sayede araya giren kötü niyetli kişiler tarafından okunmaz, kopyalanmaz ya da değiştirilemez. Girilen kişisel bilgiler ya da kredi kartı bilgileri güvenli bir şekilde iletilir. Kullanıcılara sitenin güvenli olduğu imajını veren SSL sertifikası arama motorları tarafından da pozitif olarak algılanır. Bundan dolayı sertifikaya sahip olan siteler güvenli görülerek öne çıkarılır.

Benzer Yazımız  Backlink Siteleri – Backlink Analizi

SEO Dostu URL

Web sitesinde bulunan yazıların, sayfaların ve görsellerin adres uzantılarına URL denir. Seo dostu URL WordPress Seo çalışmasının en önemli parçasıdır. Kelime bazı tavsiyelerde bulunurken arama motorları sitelerde URL taraması yapar. Anahtar kelimeyi en fazla içeren siteyi eşleştirir ve kullanıcıya sunar. WordPress Seo çalışması takip etmek ve yapılan çalışmaları güçlendirmek için birçok Google aracı vardır. Web sitesinde bulunan anahtar kelime yoğunluğunu gözlemlemek içerikleri Bu doğrultuda zenginleştirmek için Adwords anahtar kelime planlayıcısı kullanılır. Google Alerts belirlenen anahtar kelimelerde üretilen yeni içeriklerden haberdar olmayı sağlar.

Google Araçları

WordPress Seo hizmeti açısından kullanılması gereken olmazsa olmaz ücretsiz araçlardan biri de Google Analytics’tir. Bu araç ile site trafiği kontrol edilebilir ve ölçümleme yapılabilir. Google Pagespeed Insights ise  sitenin yüklenme hızını kontrol etmeye yardımcı olur.Wordpress tabanlı web sitesini Seo uyumlu hale getirmenin bir diğer yolu Yoast SEO kullanmaktır.

Yoast SEO eklentisi ile WordPress kodlama yapmadan seo ayarı yapmaya imkan tanır. Arama motorları koku içerikleri tespit eder ve web sitesini kara listeye alır. Bu yüzden orijinal içerik yazmalı ve kaliteye odaklanılmalıdır. İnteraktifPLUS üzerinden WordPress SEO uyumlu yazı alarak sitenize güç katabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?