trende

Basın Bülteninin Faydaları

18.01.2021
960
Basın Bülteninin Faydaları

Basın Bülteninin Yararları

Basın bülteni her türlü metinde olduğu gibi belirli bir mesajı geniş kitlelere iletmek için yazılmış, belirli kuralları olan bir metin türüdür. Bir kişi ya da bir firma ile ilgili gelişmeler, bilgilendirmeler ya da tanıtım içerikli olabilir. Firmalar, kişiler ve kuruluşlar ile ilgili aktarılmak istenen mesajın duyurulması için yazılan yazılardır. Firmanın imajını yansıtma amacı ile yazılmış olabilir ya da bir ürün ile ilgili yorumları anlatan bir yazı olabilir. Basın bülteninin faydaları özellikle şirketler için oldukça büyüktür.

Basın Bülteni Hangi Konularda Yazılır?

Basın bülteni birçok konu ile ilgili olabilir. Bir ürün hakkında değerlendirmeler, yorumlar, bir firmanın tanıtımı, ürünün tanıtımı ya da bir kişi ile ilgili bilgilendirme yazıları basın bülteninin alanındadır. Ayrıca basın bülteni şu konularda da yazılır;

 • Yeni çıkan bir ürünün insanlara tanıtılması amacıyla
 • İki şirketin birleşmesinin haberi gibi büyük haberlerde
 • Var olan ve yaygın şekilde kullanılan bir üründe yapılan değişiklik ya da güncelleme ile ilgili,
 • Yeni düzenlenecek etkinlikler,
 • Bir kişinin ya da şirketin herhangi bir durumla ilgili aldığı ödüller hakkında da yazılabilir.

Basın Bülteni Neden Önemlidir?

Firmanın ya da kişisel herhangi bir bilginin insanlara tanıtılması oldukça önemli bir adımdır. Özellikle firmaların başarılarının insanlara iyi bir biçimde aktarılması demek marka bilinirliğinin de artması demektir. Ayrıca basın bülteninin faydaları arasında;

 • Firma daha çok kişi tarafından tanınmış olur.
 • Var olan müşterilerin ya da gelecek müşterilerin daha çok güveni kazanılır.
 • Hem gazete, televizyon gibi geleneksel medya üzerinde hem de sosyal medyada tanınırlık artar.
 • Az bütçe kullanarak daha çok yere ulaşılmış olur, bu sayede daha fazla reklam yapılmış olur.
 • Firmadaki yeni işleyiş ya da güncellemelerle ilgili olarak müşterilere ve beraber çalışılan kişi ya da kurumlara bilgi verilmiş olur.
 • Arama motorları optimizasyonu olan SEO alanında firmanın isminin daha üst sıralarda çıkmasına yarayan backlink kazanılmasına fayda sağlar.
 • Firma sitesine giren ziyaretçi sayısında büyük oranda artış olur.

Basın bülteninin faydaları bu şekilde sıralanabilir. Firma için oldukça faydalı olan basın bülteni ile çok daha geniş bir kitleye ulaşım sağlanabilir.

Benzer Yazımız  Seo Uzmanı Nedir

Güvenilirlik ve Prestij Sağlar

Basın bülteninin faydaları açısından iyi yazılmış bir basın bülteni mevcut müşterilerin güvenini tazelemek ve potansiyel müşterilerin güvenini kazanmak için son derece önemlidir. Herkes satın aldığı bir ürün ya da beraber çalıştığı bir firma hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve firma ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak ister. Dolayısıyla firma hakkında basın bülteni ile verilecek her bilgi müşterilerin güvenini sağlayarak firmaya bağlılığını arttıracaktır.

Tanınırlığın Artmasında Basın Bülteninin Önemi

Basın bülteni ister geleneksel medya üzerinde ister online ortamda yayınlanabilir. Her nasıl yayınlanırsa yayınlansın mutlaka arama motorlarında görünecektir. Bu sayede firma adı Google’a yazıldığı zaman basın bülteni sayesinde ziyaretçiler tarafından referanslar ile birlikte görüntülenir. Bu da firmanın daha çok kişi tarafından daha iyi şekilde tanınmasını sağlar. Özellikle ziyaretçilerin firma referanslarını görmesi güvenilirliğin artması için çok önemlidir.

Markalaşmada Önemli Adım

Basın bülteninin faydaları arasında firmanın bir marka olma yolunda adım atmasını sağlar. Firmanın prestiji yükselerek müşterilerin firmaya sadık kalması sağlanır. Daha çok kişi tarafından tanınır hale gelinir. Dolayısıyla çalışılan sektör alanında e bilinir ve göz önünde olunur. Ayrıca firma için reklam vermek oldukça maliyetli bir iştir ve sık sık tekrarlamak gerekir. Fakat basın bültenin hazırlanması ve yayınlanması için yüksek maliyetlere gerek yoktur. Daha az bütçe ile daha uzun süre firmanın tanıtımı yapılmış olur.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?