trende

Editörlük Hizmetleri Neleri Kapsar?

18.01.2021
644
Editörlük Hizmetleri Neleri Kapsar?

Editörlük Hizmetleri Neleri Kapsamaktadır?

Bir içeriğin incelenmesi ve düzeltilmesi ile okuyucuya sunulacak hale getirilmesi işini yapana editör denir. Editörün görevi çalıştığı iş grubuna göre farklıdır editörlük hizmetleri neleri kapsar diyenler için genel mesleki sorumluluklar şu başlıklar altında toplanır;

 • Hangi materyalin okuyucuya hitap edeceğine karar vermek
 • Yazarlardan gelen içerikleri değerlendirmek
 • Okuyucunun anlaması için yazar üslubuna bağlı kalarak metne şekil vermek
 • İçerikte yer alan tarih ya da istatistik bilgileri doğrulamak
 • Dijital Medya yayın içeriğini yayın politikasına göre düzenlemek
 • Dijital platformlarda yer alacak olan içeriklerin görsel ile uyumunu kontrol etmek
 • İçeriğin telif hakkı yasalarına uygunluğundan emin olmak
 • Etik kurallara uyum sağlamak
 • Belirlenen bütçeyi ve son teslim tarihlerini uygun olarak çalışmaktır.

Editörlük Mesleğinin Çeşitleri

Alanı oldukça geniş olan editörlük mesleğinin en bilinen çeşitleri; içerik editörlüğü, web sitesi içerik editörlüğü ve haber editörlüğüdür. Haber editörlüğü de kendi içerisinde; dergi editörlüğü, kitap editörlüğü, gazete editörlüğü ve diğer basılı medya editörlüğü şeklinde farklı branşlara ayrılır. Son yıllarda en fazla ilgi duyulan meslekler arasında olan editörlük hizmetleri yazım kurallarını dikkat eden yabancı dil ağırlığı olan bir kariyeri için kendini geliştiren herkes tarafından verilebilir.

Editörlük Mesleğinin Özellikleri

Meslekte aranan özellikler arasında imla kurallarını bilmek, bilgiyi karşı tarafa aktarabilme yeteneği ve yazım dilini iyi derecede kullanabilmek ilk sıralarda yer alır. Editörlük hizmetleri verecek olan kişinin nitelikleri arasında;

 • Her konuda meraklı, bilgili ve yaratıcı olmak
 • Her içerikte doğru dil bilgisi, noktalama işareti ve sözdizimi kullanıldığından emin olacak kadar güçlü dil becerisine sahip olmak
 • Hatasız bir metin ve yayın stilinin eşleşmesinden emin olacak kadar detaylı çalışmak
 • Yazar kadrosu ve ekibin tamamı ile birlikte çalışabilecek iletişim kabiliyetine sahip olmak sayılabilir.

Editörlerin Sunduğu Hizmetler

 • İçerik editörü hizmetleri;İçerik editörü fikir sahibi olmadığı konuları araştırarak özet haline çıkartabilmelidir. Kültür ya da genel bilgi şartı aranmayan bu kişilerin bilgiyi karşı tarafa aktarabilme yeteneğine sahip olması yeterli görülür.
 • Web sitesi içerik editörü hizmetleri;Web sitesi içerik editörü haftalık ortalama 3 günde bir yazı yazar bu yüzden blog yazarı olarak da adlandırılır. Blog sayfası açmak ya da burada yazı yazmak sanıldığı kadar kolay değildir, bunun için herhangi bir alanda uzman olmak gerekir. Çünkü blog sayfalarında yer alan yazılar doğru ve gerçek bilgiler içermelidir.
 • Haber editörü hizmetleri;Yazılı, görsel ya da internetteki haber sitelerine haber hazırlayanlara haber editörü denir. Haber sitelerine editörlük alanında hizmet veren kuruluşların belirlediği kriterler haber editörleri için de geçerli sayılır.
Benzer Yazımız  Dijital Pazarlama Eğitimi

İnternet ve Yazılı Basın Editörlüğü

İnternet editörlüğü ve yazılı basın editörlüğü arasında da farklar vardır. Editörlük hizmetleri arasında ayrılan internet editörlüğü ve yazılı basın editörlüğünün ortak noktası erişim sağlayan milyonlarca insanın beklentisini karşılayacak düzeyde olmaktır. Kültürel farklılıkları iyi şekilde analiz eden, gündemde her şeyi gören, ince detayları yakalayan ve kültürlü olan kişiler yazılı basın editörleridir. İnternet editörlüğü için aranan çok fazla şart yoktur. Yalnızca farklı konular hakkında akıcı dil kullanmaları ve bunu okuyuculara aktarmaları beklenir.

Editörün Görevi

Editörlük hizmeti bir eserin basımından ya da içeriğin yayınlanmasından önce cümle yapısı, dil bilgisi, noktalama işaretleri, anlam bütünlüğü, akıcılık, mantıksal bütünlük, kavramsal çerçeve gibi tüm teknik detayların incelendiği ve gerekli düzeltmelerin yapıldığı bir bütündür. İçeriğin yazım kurallarına uyması, yeterince etkileyici olması, okuyucuya hitap etmesi, fikirlerin ve kullanılan dilin anlaşılır olması editörün dikkat etmesi gereken konular arasında yer alır.

Doğru ve güvenilir editörlük hizmeti için İnteraktifPLUS çalışın, kafanız rahat olsun!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?