trende

SEO ve Web Tasarımının Birbirine Etkisi Nelerdir?

10.12.2020
484
SEO ve Web Tasarımının Birbirine Etkisi Nelerdir?

Seo ve web tasarımının etkisi tamamen görsellik üzerine kurulmuştur. Web siteleri arasından sitelerin sıyrılması, arama sonuçları içinde üst sıralarda yer alması için buna uygun web tasarımlarının yapılması gerekmektedir. Firma sahipleri siteleri için görsel kullanmaktan hoşlanırlar. Görsel seçiminde genellikle büyük görseller tercih edilir ve bunun iyi bir şey olduğu düşünülür. Oysa, görsellerin çok büyük boyutta olması, sitenin daha geç açılmasına neden olarak sitenin sıralamada düşmesine neden olur. Elbette kalitesiz ve olması gerektiğinden daha küçük görseller kullanılmaması gerekir. Bunun yerine görseller kaliteli olacak şekilde sıkıştırılmalı ve optimize edilerek kullanılmalıdır. Bu ve buna benzer ipuçları SEOve web tasarımı alanına girmektedir.

Sitenizin İç Tasarımı Karışıklaştırmayın

Sitenin iç tasarımı kullanıcıların anlaması kolay olacak şekilde yapılmalıdır. Site içinde gezinirlik oranın yüksek olması önemlidir. Herhangi bir kullanıcı siteyi ziyaret ettiği zaman sitenin içinde kayıp olduğunu hissetmemelidir. Yönlendirmeler ve yazılar açık olmalıdır. Kişiler sitenin nasıl çalıştığını anlamak için kafa yormamalıdırlar. Kişilerin sitede kayıp ettiklerini düşündükleri her bir dakika, onların siteye geri dönmemeleri ihtimalini yükseltecektir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Sitede kişilerin kaldıkları süre ve bu sırada elde edilen kullanıcı deneyimi SEO açısından en önemli etmen olarak görülüyor.

Sitenizin Tasarımına Sosyal Medya Hesaplarınızı Ekleyin

Site tasarımına sosyal medya hesaplarını eklemek önemlidir. Çünkü günümüz dünyasında yalnızca web site adresi olarak yer almak yeterli olmuyor. Her ne kadar 2000’li senelerde web sitesi yeterli ise de, artık sosyal medya hesaplarının aktif bir şekilde kullanılması gerekiyor. Dijital dünyanın her geçen gün daha etkin olması kendini SEO ve web tasarımı alanlarında da gösteriyor. Özellikle Facebook, Twitter, Instagram kanallarının tercih edilmesi öneriliyor. Bu şekilde markaların müşterilerine daha kolay bir şekilde ulaşması mümkün oluyor. Arma motorlarında sosyal medya hesapları ile reklamını yapan siteler daha güçlü oluyor. Doğru kullanılması halinde SEO ve web tasarımı aracılığı ile sitenize daha çok potansiyel müşteriyi çekmiş oluyorsunuz.

Web Tasarımında SEO ve İçerik

Web tasarımında SEO ve içerik atlanmaması gereken temel noktalardan bir tanesidir. Bir sitenin üst sırada yer alması için içeriğini doğru yazılması çok önemlidir. Kopyalama yapılması, anahtar kelimelerin sayıca fazla ve yerli yersiz kullanılması, alakasız içerik yazıları sitelerin üst sıralarda yer almasına kesinlikle engel olmaktadır. Hatta siteler bu şekilde spamlenebilir bile. İçerik metninde kullanılması gereken ideal anahtar kelime sayısı yüzde 2 olarak belirlenmiştir. Bunun üzerinde kullanım yapmak faydalı değil zararlı olur. Konu seçerken verdiğiniz hizmet ile uyumlu seçim yaptığınızdan emin olun. Ayrıca kapsamlı araştırma yapmayı ihmal etmeyin. Özgün içerikler size her zaman kazandıracaktır.

Benzer Yazımız  Uzun Süre Sonra Kurye'de Birinci Sıra Değişti
Web Tasarımı için SEO, Hazır Tabanlı Sitelerden Uzak Durmanızı Öneriyor

Hazır tabanlı web siteleri istediğiniz sıralama girmenize engel olabilir. Çünkü sizinle aynı web site tasarımına sahip başka bir sürü insan olacaktır. Ayrıca bu web siteleri istediğiniz düzenlemeleri istediğiniz zaman yapmanıza olanak sağlamaz. Genellikle sitelerde açık kod kullanımı vardır. Bu nedenle de güvenlik açığı barındırma ihtimali yüksektir. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız SEO ve web tasarımı arasındaki ilişkiyi iyi anlayarak, hazır tabanlı web sitelerinden kaçının. Uygun kelimeleri seçerseniz, içeriğiniz güzel olursa, SEO kurallarına hakim olur ya da kaliteli hizmet veren bir SEO ajansı ile çalışırsanız, siteniz kısa zamanda istediğiniz sıralamaya girecektir. Oyunun kurallarına hakim olursanız kimse site başarınızın önüne geçemez!

Bizlere Buradan Ulaşa Bilirsiniz

santral skype whatsapp
canlı destek mail2 telegram buton

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?