trende

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur

25.01.2020
796
Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur
 
Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur

Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen kişiler, internet üzerinde bu konuyla ilgili araştırma yapmaya devam etmektedir. Özellikle gelişen teknolojiyele birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan internet kullanımı, şirketlerin ve bireysel markaların dijital pazarlama uygulamalarına yönelmesini kaçınılmaz bir hale getirmiştir. Bu kapsamda hayatımızın her alanına sirayet eden internet ağıyla birlikte dijital pazarlama uzmanı adında bir meslek özellikle son yıllarda popülerlik kazanmıştır.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin dışında günümüzde her geçen gün önemini artıran dijital pazarlama, kendi bulunduğu konuma benzer şekilde yeni unvanlar ve iş kollarını da beraberinde popüler bir hale getirmiştir. Bu meslek gruplarından biri olan dijital pazarlama özellikle son yıllarda hem sıkça konuşulmuş hem de hakkında bilgi sahibi olunması adına internet üzerinden defaatle aranmış bir sektördür.

 
Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Ne Yapılır ?

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Ne Yapılır?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için yapılması gerekenler, en başta bu alanda kariyer planlayan kişilerin birtakım hedefler belirlemesinden geçmektedir. Zira pazarlama uzmanı olarak görev yapan kişilerin belli amaçları olması temel şarttır. Bu noktada;

 • Bir firmanın hedef kitlesi nezdinde marka bilinirliğinin artırılması
 • Bir ürün veya hizmetin satışının gerçekleştirilmesi ya da
 • Hedef kitle ile kurulan bağın hızlandırılması

Herhangi bir dijital pazarlama uzmanının temel amaçları arasında yer almaktadır. Öte yandan dijital pazarlama uzmanının bu temel amaçlara ek olarak birtakım konularda da hedeflerini belirlemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Geleneksel veya dijital fark etmeksizin pazarlama sektöründe hatırı sayılır bir süreliğine deneyim sahibi olmanız, dijital pazarlama sektöründe uzman olarak faaliyetlerinizi sürdürebilmeniz adına etkili olmaktadır. Fakat web dünyasının sürekli gelişen içeriklerine iyi derecede hakim olmak, bu noktadaki en önemli kriterdir. Bu bağlamda değişen trendleri ve talepleri sürekli inceleyerek dijital pazarlama stratejilerini geliştirmeniz önem teşkil eden bir konudur.

 
Dijital Pazarlama Uzmanının Sahip Olması Gereken Beceriler Nelerdir ?

Dijital pazarlama uzmanının sahip olması gereken temel yetenekler, bu alanda kariyer planlamak isteyen ya da halihazırda dijital pazarlama sektöründe bir süreliğine deneyim kazanmış olan kişiler tarafından merak konusu haline getirilmektedir. Bu kapsamda https://www.interaktifplus.com.tr bağlantı adresine sahip internet sitemiz üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğiniz dijital pazarlama uzmanı ekibimizin de sahip olduğu birtakım becerilerin mevcut olması önemlidir. Dolayısıyla dijital pazarlama alanında etkili bir uzman olarak çalışmak istiyorsanız sektörde şu yeteneklerinizin olması beklenmektedir:

 • Geleneksel pazarlama bilgisi
 • Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimizatino ) SEO bilgisi
 • SEM, PCC, sosyal medya, içerik yönetimi gibi temel konulara hakim olma
 • Yabancı kaynaklardan faydalanabilmek adına iyi düzeyde İngilizce bilmek
 • Word başta olmak üzere MS Office programlarını iyi düzeyde kullanabikme
 • Pazarlama stratejisi oluşturabilecek düzeyde yetkinliğe sahip olma

 Çözüm üreten ve sektördeki yenilikleri takip edebilen araştırmacı bir karakterde olmaktır.

Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital pazarlama uzmanı, marka yönetimi kapsamında hedefe yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu aşamada stratejik bir yönlendirme yaparak, hedef kitlenin beklentilerinin karşılanması ve geri dönüşe odaklı hareket edilmesini sağlayacaktır. Geri dönüşün sağlanması ve analizlerin kontrol edilmesi, markanızın hatalı olduğu alanlardan uzaklaşarak, müşteri odaklı yaklaşmasını sağlayacaktır. Marka bilinirliğinizi artırarak, sizi daha çok alıcıya ulaştıracak, markanızın tanınır olmasını sağlayacaktır.

Stratejik çalışma planı, markanıza özel ve hedef kitlenize özel hazırlanarak kapsamlı bir çalışma gerektirmektedir. Bu markanızı özel kılacağı gibi alıcıların da kendini özel hissetmesini sağlayacak şekilde planlamaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Görev Tanımı

Dijital pazarlama alanında çalışmakta olan ajans danışmanları, dijital platformlardaki güncel gelişmelerden haberdar olmalıdır. Görev tanımı olarak dijital pazarlama uzmanı, dijital strateji geliştiricidir. Bu aşamada markanıza ve firmanıza aşağındaki araçlardan faydalanarak katkıda bulunacaktır.

 • Analiz ve analitik araçları kullanacaktır.
 • SEO, SEM ve reklam stratejilerine yönelik çalışacaktır.
 • Google ve diğer arama motorlarının yasal ve güncel takibini sürdürecektir.
 • Sektörünüz üzerine geniş, yurt dışı odaklı ve yaratıcı fikirlere dönük araştırmalar yapacaktır.
 • Zaman ve kriz yönetimiyle markanızın pazardaki yerini korumaya odaklanacaktır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Markanıza Değer Katar

Dijital alanlarda uygun fiyatlı ama ileriye dönük bir çalışma için her zaman bir uzmana ihtiyacınız olacaktır. Bu çalışma stratejisi sayesinde markanızın geleceği dönük çalışmasını ve trendler üzerinden yenilenmesini de sağlarsınız. İnteraktifplus dijital pazarlama uzmanı ve SEO alanında uzmanlarla çalışarak, markanıza değer katacaktır.

 
Bizlere Buradan Ulaşa Bilirsiniz

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  GÖKHAN GÖKMEN
  GÖKHAN GÖKMEN
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?