trende

Instagram Pr Çalışması Yapan Firmalar

17.01.2021
2.246
Instagram Pr Çalışması Yapan Firmalar

İnstagram PR çalışması yapan firmalar, ürün satışı ve tanıtım yapmak isteyen kişilerin en çok araştırdığı konulardan bir tanesidir. Kişisel bir marka oluşturmak, ürün tanıtımı yapmak ya da tanınırlığını arttırmak için PR çalışması yapan bir firma ile anlaşmak son derece önemlidir.

İnstagram PR Çalışması Nedir?

Günümüzde birçok amaçla İnstagram üzerinden fotoğraf paylaşımı yapılıyor. Özellikle takipçi sayısını arttırmak isteyenler ya da markalaşma yolunda ilerlemek isteyen firmalar tarafından sıklıkla paylaşımlar yapılıyor. Dolayısıyla artık sadece sayfa açmak ve paylaşım yapmak geniş kitlelere ulaşmak için yeterli olamıyor.

Özellikle firmalar tarafından kullanılan İnstagram hesaplarının profesyonel şekilde yönetilmesi firmanın hem daha çok takipçi sayısına ulaşarak tanınırlığının artması hem de kurumsallık yönünden daha uygun olması sebebi ile önem taşır. Özellikle İnstagram PR çalışması yapan firmalar için hesabın profilinin iyi şekilde yönetilmesi çok önemlidir. Biyografi alanı, firmanın kendi web sitesine yönlendiren linkin bulunması, etiketlerin doğru şekilde ve etkin olarak kullanılması, açıklamaların doğru yazılması oldukça önemli hususlardır.

Online PR Çalışması

Firmanın ya da tanıtımı olacak ürünün daha çok kitleye hitap etmesi için İnstagramın dışında da tanınması çok önemlidir. Bu noktada da devreye online PR çalışması girer. İnstagram PR çalışması yapan firmalar tarafından yapılan bu çalışma ile basın bülteni dağıtılıyor. Bu sayede instagram hesabı sadece sosyal medya platformunda değil online yayın yapan haber siteleri dahil birçok yerde yayınlanır.

Özellikle firmalar için iyi yazılmış bir basın bülteni ile PR çalışması sayesinde online haber sitelerinde yer alınabilir. Çünkü günümüzde artık online haber siteleri, sosyal medyada yer alan haberleri de yayınlıyor. Bu sebeple özellikle İnstagramda satış yapmak için bulunanlar, danışmanlık yapanlar ve butik sayfalara sahip olanlar İnstagram PR çalışması yapan firmalar aracılığı ile daha geniş kitleler tarafından takip edilir.

İnstagram PR Çalışması Nasıl Yapılır?

İnstagram PR çalışması yapan firmalar, oldukça ekonomik çözümler sağlamaktadır. Özellikle tanıtımı yapılacak olan firmanın daha çok kişiye ulaşmasına ve daha çok potansiyel müşteri oluşturmasına fayda sağlar.

  • İnstagramda PR çalışması yapmanın iki boyutu bulunur. Bunlardan bir tanesi markanın tanıtımının İnstagram üzerinden yapılmasıdır.
  • Buna göre instagram üzerinden çekiliş düzenlenmesi, kampanya duyurularının etkin ve dikkat çekici şekilde yapılması İnstagram PR çalışması yapan firmalar tarafından en çok yapılan işlemlerdendir.
  • Bir diğeri ise online olarak PR çalışması yapılmasıdır. Bu da firma İnstagram üzerinde ünlü ve bilindik bir firmaysa başka mercilerde de yayınlanarak daha fazla kişiye ulaştırılması demektir. Özellikle haber sitelerinde yayınlanması, röportaj yayınlanması, TV programlarına çıkılması gibi kullanımlar ile PR çalışması yapılır.
Benzer Yazımız  Basın Bülteninin Faydaları

İnstagram PR Çalışması Neden Gereklidir?

Bir firma ya da ürün satışı yapan bir kişi sadece İnstagram üzerinde tanındığı zaman diğer alanlarda da tanınması müşteri potansiyelinin artması açısından oldukça önemlidir. Özellikle ulusal medya üzerinde de tanınırlığının sağlanması bakımından PR çalışması yapılmalıdır. Kişinin instagram hesabının mavi tik onayı almış olması bile diğer alanlarda tanınır olması anlamına gelmiyor.

İyi Bir PR Çalışması Nasıl Olmalıdır?

  • Sosyal medya yetkililerinin instagram’da mavi tik vermesi için bile yeterince tanınır olmak son derece önemlidir. Bu yüzden sadece İnstagram, Facebook gibi alanlara tanınırlık olmaktan çok, diğer alanlarda da tanınmak önemlidir.
  • PR çalışmasında şirket ile ilgili olarak çok iyi araştırma yapıldıktan sonra iyi bir hikâye yazılmalıdır. Bu hikâye ile oluşturulan basın bültenleri ulusal medyaya gönderilir ve aynı şekilde İnstagram hesabına da yüklenir. Bu şekilde İnstagram hesabının daha kolay onaylanması sağlanır.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?