trende

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir

23.02.2020
933
SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir
SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir

Seo ve SEM arasındaki fark  birbirine yakın iki kavram olmalarından dolayı kişiler tarafından karıştırılmaktadır. SEO arama motoru optimizasyonu olarak bilinir.

Google gibi arama motorlarında web sitenin üst sıralarda yer almasını sağlar. SEM kelimesi ise arama motoru pazarlama olarak çevrilir. SEM ile arama motorları üzerinden ücretli reklam verilmesi anlamına gelmektedir.

SEOve SEM kavramlarının ikisi de dijital platformlarda markalar için kullanılsa da aralarında önemli farklar bulunmaktadır. Bu farkların başında SEM çalışmalarının SEO çalışmalarına kıyasla çok daha hızlı olmaları gelmektedir.

SEO çalışmalarının sonuç vermesi için belli bir zamana ihtiyaç duyulurken, SEM çalışmalarında sonuç almak için en çok 3 iş günü beklemek yeterli olur.

SEO ve SEM Çalışmalarında Doğallık Kavramı

SEO ve SEM Çalışmalarında Doğallık Kavramı

Seo ve SEM çalışmalarında doğallık aradaki farkların başında gelmektedir. SEO doğal uygulamalardan bir tanesidir.

SEO çalışmalarında yapay ve doğal arasında ayrım yapılır. Yani Ad Words kullanan değil, SEO çalışmaları ile üst sıraya çıkabilen internet siteleri tercih edilir. Çünkü kullanıcılara göre bu siteler daha güvenilir olur. SEM çalışmalarında ise para vererek reklam yapılması söz konusudur.

Site güvenilir olmasa bile, site sahibi parasını vererek reklam yapabilir. Yani bu uygulamanın SEO ile kıyaslandığı zaman doğallıktan uzak olduğunu söyleyebiliriz.

SEO ve SEM Çalışmalarında Maliyetler Farklı Mıdır

SEO ve SEM Çalışmalarında Maliyetler Farklı Mıdır

Seo ve SEM çalışmalarında maliyetler birbirinden farklıdır. SEO çalışmalarında SEM çalışmalarına göre çok daha düşük ücret ödenmesi gerekir.

SEM için durağan, sabit bir maliyet ödenmesi gerekmez. Ödenmesi gereken maliyet düzenli olarak artış göstermektedir. SEO ajansı ile çalışmaya başladığınız zaman ise ödemeniz gereken ücret en başından bellidir. Bu ücret artmayacaktır.

SEO ve SEM maliyet kıyaslaması yapıldığında, cebinden daha az para çıkarmak isteyen kişiler doğal olarak SEO çalışmalarına yönelmektedir.

SEO ve SEM Çalışmalarında İçerik Kaliteleri

SEO ve SEM Çalışmalarında İçerik Kaliteleri

Seo ve SEM çalışmalarında içerik kaliteleri birbirinden farklıdır. SEO çalışması yapıldığı zaman, site içeriği tamamen kullanıcı odaklı olacak şekilde ayarlanır.

Kullanıcıların içeriği tanıması için uygun başlık, dikkat çekecek anahtar kelimeler, içeriği özetleyen tanıtım yazıları gibi elementlerin hepsi kullanıcıların memnun edilmesine ve sitenin kullanıcılar tarafından anlaşılmasına yönelik olan faaliyetlerdir.

SEM ise kullanıcı odaklı olmaktan ziyade ticari odaklıdır. Bu nedenle sitenin kullanıcılar tarafından daha rahat kullanılması gibi bir derdi yoktur. SEM çalışmalarında sitelerin içerikleri kaliteli olmak zorunda değildir.

SEO ve SEM Çalışmalarında Devamlılık

SEO ve SEM Çalışmalarında Devamlılık

Seo ve SEM çalışmalarında devamlılık diğer farklar arasında yer alır. SEM çalışmalarında Ad Words adı verilen Google reklam yayınlatma aracından faydalanılmaktadır.

Bütçeniz ne kadar ise, bütçenize göre farklı insanlara ulaşma potansiyeliniz olur. Devamlılık açısından bakıldığında bu özelliği ile SEM, SEO’nun bir adım ötesine geçmeyi başaramıyor. Devamlılık şirket için önemli bir konu ise SEM yerine SEO hizmeti alınması önerilmektedir.

Elbette istenilen devamlılığının sağlanacağı garantisi verilemez ancak SEM çalışmalarının bu konuda daha dezavantajlı olduğunu net bir şekilde söyleyebilir. Sitenin içeriği, sektör, zaman ve bütçe gibi etmenler, devamlılık açısından farklı sonuçlar verebilir. Mutlaka uzman kişiler tarafından bu etmenlerin analiz edilmesi gerekmektedir.

SEO ve SEM Çalışmalarında İlgi Çekme

SEO ve SEM Çalışmalarında İlgi Çekme

Seo ve SEM çalışmalarında ilgi çekme açısından bakıldığında SEO çalışmaları yine öne geçiriyor. Çünkü insanlar genellikle Ad Words kısmına önem vermiyorlar. Oysa SEO birebir kullanıcının istedikleri içerikleri karşılarına çıkarıyor.

SEOve SEM arasında artı eksi analizini kendi siteniz için yaparak hangi çalışmadan faydalanmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?