trende

SERP Ne Demek?

11.12.2020
588
SERP Ne Demek?

SERPSearch Engine Results Page kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkçe’ye arama motoru sonuç sayfası olarak çevrilmektedir. Google’da herhangi bir kelimeyi arattığınız zaman karşınıza çıkan sayfaya SERP adı verilmektedir.

SERP anahtar kelimesi ile eşleşen web sayfalarının başlıklarını ve siteye ait kısa açıklamayı karşınıza çıkarır. Bu terim yalnızca Google’a özgü değildir. Genel arama motorları için kullanılmaktadır.

Google ile özdeşleşen bu kelime, en yaygın olarak Google’ın tercih edilmesinden dolayı sık sık Google ile birlikte anılır olmuştur. Yapılan SEO çalışmalarının temelinde SERP algoritması yatar. Bu nedenle SEO çalışması yapılırken SERP algoritmasına göre hareket etmek gerekir.

SERP Sayfasında Hangi Sonuçlar Listelenir?

Serp sayfasında listelenen sonuçlar başında arama motoru botlarının altıkları gelmektedir. Arama  motoru botları sürekli arama yaparlar. Çünkü kullanıcılar için kaliteli ve tercih edilen sonuçların sunulması istenmektedir.

Botlar aramaları sonuçların arasına yerleştirmektedir. Buna ek olarak el ile eklenen sayfalar da arama motorlarında listelenmektedir. Haberler ve sanatçı ismi yazıldığı zaman karşınıza çıkan görüntü sayfaları buna örnek verilebilir.

Son olarak SERP sayfasından en çok öne çıkan sayfalar ücretli linklerdir. Bu yöntemden faydalanmak için belli bir ödeme yapılması gerekmektedir. Reklam kampanyası başlatarak da bu özellikten faydalanabilirsiniz.

SEO ve SERP

SerpSEO ile birlikte anılmaktadır. SEO ve adwords uzmanlarının kesinlikle bilmeleri gereken konuların başında SERP gelir. İnternet dünyasında sık kullanılan bu kavram, SEO çalışmaları ile birlikte ele alınmadığı zaman, sitenizde istediğiniz etkiyi almanızı engelleyecektir.

Eğer site içinde çoktan SERP optimizasyonu yapıldıysa, SEO yapılması basit olur. Yazıların başlığını uygun seçmek hem SEO hem de SERP için çok önemlidir. Hedef anahtar kelime ile yakın olan başlıklar üst sıraya çıkarlar. Yazıyı yazmadan önce hedef anahtar kelime seçilmesi önerilmektedir.

SERP ve SEO Çalışmalarında Başlık Seçimi

Serp SEO çalışmasında başlık seçerken başlığın yetmiş karakterden daha fazla olmadığına dikkat edin. URL kısmında anahtar kelime geçmesi özellikle SERP açısından büyük önem taşır. Ancak bu şekilde kalıcı bağlantı ayarı yapılmış olur.

Bütün bu çalışmalar sitenin üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Ayrıca kullanıcı deneyimi olumlu olacağından kişiler yeniden sitenizi ziyaret etmek isteyeceklerdir. Sitenizin belli kısımlarında küçük düzenlemeler yaparak, sitenizi kullanıcı deneyimi açısından daha iyi bir yer haline getirebilirsiniz.

Benzer Yazımız  Seo Score – Seo Score Nasıl Arttırılır

Bu düzenlemeler SEO ve SERP’e uygun eklemeler ya da çıkarmalar olabilir. Göreceksiniz ki, kısa süre sonra sitenize aldığınız trafik yükselişe geçecektir.

SERP Sıralamasına Etki Eden Değerler Nelerdir?

SERP sıralamasına etki eden değerler başında SERP title yani başlık gelir. Başlığın uygun seçilmemesi Google’a spam yapıyormuşsunuz izlenimi yaratabilir. Bu nedenle kurallar çerçevesinde başlık seçimi yapın. Ziyaretçinin aradığı kelimenin sitenin meta key Word kısmında yer alması gerekir.

Bu sayede Google sitenizin kullanıcının aramak istediği içerik ile birebir uyumlu olduğunu anlar. SERP URL sıralamaya etki eden diğer değerler arasında yer alır. Eğer bu değerler sizde mevcutsa, sitenizi üst sıralara taşıma yolunda önemli bir yol kat etmişsiniz demektir.

SERP ile SEO arasında olan sıkı ilişki unutmamanızda fayda var. Kullanıcılar arama yaptıkları zaman SERP sayfasına gelmiş olur. Bu sayfada üst sıralarda yer almak için anahtar kelimelerin üst sıralarda yer alması gerekir.

Kısaca bu durumu SEO çalışmalarının temelinde SERP algoritmasının kullanılması gerektiği şeklinde özetleyebiliriz. Sitenizin bahsedilen değerleri taşıdığından emin olduktan sonra, göreceksiniz ki ziyaretçi sayınız ve kullanıcıların sitede geçirdikleri vakit artarak ve kullanıcı deneyiminden memnun kalacak.

Bizlere Buradan Ulaşa Bilirsiniz

santral skype whatsapp
canlı destek mail2 telegram buton

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
GÖKHAN GÖKMEN
GÖKHAN GÖKMEN
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?